Kansere karşı yeni bir umut - Yeşilli Aile Sağlığı Merkezi
Kansere karşı yeni bir umut
21 Eylül 2007 Cuma - 09:38
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
(
Kanser
)
36509 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kansere-karsi-yeni-bir-umut

Bağışıklık sistemleri kansere dirençli kişilerden alınacak bir hücreyle kanser hastalarının ömrününün uzatılabileceği öne sürüldü

Bağışıklık sistemleri kansere dirençli kişilerden alınacak bir hücreyle kanser hastalarının ömrününün uzatılabileceği öne sürüldü

ABD'li bilim adamları, bağışıklık sistemleri kansere dirençli kişilerin kanından alınacak bir hücrenin kanser hastalarına verilmesine dayanan bir tedaviyi 2 yıl içinde geliştirebileceklerini ileri sürdü.
Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli uzmanlar, bazı kişilerin bağışıklık sistemi hücrelerinin kansere karşı diğer insanlara göre 50 kat daha fazla dirençli olabildiğini belirtti. Uzmanlar bu kişilerin kansere direnç gösterebilmelerini, kanda bulunan "granülosit" hücrelerinin kanserli hücreleri öldürmedeki başarısına bağladı.

Deneyler başarılı oldu

Bilim adamları, kansere dirençli kişilerin kanından özel bir cihazla ayrıştırılacak granülositlerin kanserli hastalara nakledilmesiyle, milyonlarca kişinin hayatının kurtarılabileceğini ya da "en kötü ihtimalle kanser hastalarının ömürlerinin bir ya da 2 yıl uzatılabileceğini" kaydetti.
Daha önceki deneylerde, kansere dirençli farelerden alınan granülosit hücrelerinin kanserli fareleri tedavi edebildiğini vurgulayan uzmanlar, "Aynı teknolojiyi insanlar üzerinde uygulayabilirsek, kanserli hastaların yarısının hayatı kurtulur. Bunu 2 yıl içinde yapabiliriz" dediler.

Milliyet

Etiketler : Kansere, karşı, yeni, bir, umut,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.